Get Social

Biżuteria ze światła, czyli design spekulatywny

Fancy Sodahome

Jak się okazuje biżuteria może być czymś więcej niż zwykłą ozdobą. Polscy designerzy stworzyli projekt naszyjnika widocznego dzięki…promieniom świetlnym.

 

Nowe technologie są coraz częściej używane w wielu dziedzinach życia, a ostatnio- również w branży modowej. Całkiem niedawno nowojorscy projektanci zaskoczyli nas wizją sukienki 4D, której elementy są wydrukowane za pomocą specjalnego urządzenia, dziś możemy mówić również o wynalazku polskich technologów. „Biżuteria ze światła”- Necumi, bo tak twórcy nazwali swoje dzieło, to innymi słowy mini projektor, dzięki któremu na szyi, na której jest zawieszony, może wyświetlać się ozdoba w dowolnym kształcie. Wszystko dzięki aplikacji stworzonej na iPhone, która uaktywnia małe urządzenie.

 

Za pomysł na niezwykłą biżuterię, a także design i rozwój technologiczny odpowiada Jakub Koźniewski, reprezentujący ideę designu spekulatywnego. To inaczej „testowanie przyszłości” jak twierdzi sam Koźniewski. Zalążki tego nurtu można odnaleźć już w latach 60. czy 70., sama idea została jednak najpełniej wytłumaczona w książce autorstwa Anthony’ego Dunne’a i Fiony Raby pt. „Speculative Everything”. To przede wszystkim brak zgody na…brak zmian. Design spekulatywny zakłada wykorzystanie dotychczasowych, dostępnych technologii do stworzenia czegoś nowego, głównie prototypów, zmuszających odbiorcę do refleksji i dyskusji.

 

Niewątpliwie projekt autorstwa Jakuba Koźniewskiego (i Piotra Barszczewskiego, który pomagał przy tworzeniu aplikacji) wpisuje się w opisany powyżej nurt i może zyskać wiele zwolenniczek nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

NECLUMI – a probable future of jewellery? from ◥ panGenerator on Vimeo.

  • Lila

    Super pomysl!